Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Sakramenty są bogactwem Kościoła, z którego wszyscy czerpiemy.

Sakrament Chrztu św.
,,Wspólnota chrześcijańska przyjmuje cie z wielka radością” cytat z liturgii chrzcielnej.
Chrzest święty wprowadza wiernych do wielkiej wspólnoty Kościoła. To powinno się odbywać w w jak najbardziej uroczysty sposób i to z udziałem wiernych.
Sakramentu Chrztu św. dzieciom udzielamy w niedziele podczas sumy parafialnej o godz. 9.30.
Przygotowaniem bezpośrednim do sakramentu jest spotkanie z rodzicami i chrzestnymi w piątek poprzedzający chrzest po wieczornej mszy św. w salce parafialnej.
Rodzice zgłaszają chęć ochrzczenia dziecka w możliwie jak najwcześniej przynosząc ze sobą metrykę urodzenia dziecka oraz zaświadczenie, które potwierdza że rodzice chrzestni, którzy są bierzmowani, są wierzącymi i praktykującymi katolikami.
Podczas mszy św. rodzice i chrzestni powinni przystąpić do Komunii św. wcześniej korzystając z sakramentu Spowiedzi św.
Rodzice, którzy nie zawarli sakramentu małżeństwa niech to uczynią przed chrztem pierwszego dziecka lub określą datę zawarcia sakramentu w najbliższej przyszłości.
Rodzice żyjący na kontrakt cywilny z przeszkodą uniemożliwiającą zawarcie sakramentu małżeństwa zgłaszają chrzest dziecka bez możliwości przyjęcia sakramentu Eucharystii.
Rodzice chrzestni wspomagają rodziców dziecka przez regularną modlitwę wstawienniczą w intencji „chrześniaka”. Także służą w razie potrzeby pomocą duchową a nawet materialną.

Sakrament Spowiedzi św.
Możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi św Jest zawsze przed każdą mszą św. w wybranych konfesjonałach, a także w określonym czasie podawanym w ogłoszeniach duszpasterskich z okazji sprzyjających udzielaniu tego sakramentu.

Sakrament Eucharystii.
W parafii po dwuletnim przygotowaniu dzieci przystępują do Pierwszej Komunii św. w niedziele poprzedzającą Uroczystość Bożego Ciała. Przygotowanie odbywa się równocześnie w szkole i w kościele a także poprzez formację rodziców na co miesięcznych spotkaniach w kościele.

Sakrament Chorych.
Każdorazowo duszpasterz ogłasza regularnie dzień odwiedzin chorych w domach, a podczas okolicznościowych uroczystości udziela się sakramentu namaszczenia w Kościele.

Sakrament Małżeństwa.
Sakrament małżeństwa zawierają między sobą kobieta i mężczyzna dojrzali duchowo odpowiedzialnej decyzji wspólnego życia.
Normalnie sakramentu udzielają sobie młodzi w obecności kapłana w parafii narzeczonej lub narzeczonego, a także w wybranym przez młodych kościele z przyczyny skłaniającej do podjęcia takiej decyzji.
Młodzi narzeczeni po odbyciu przygotowania dalszego- katechezy przedmałżeńskie, zgłaszają się do Biura parafialnego najpóźniej trzy miesiące przed zawarciem tego sakramentu.
Dokumenty potrzebne do spisania protokołu metryki chrztu św. z możliwie z jak bardziej aktualna datą wydania dokumentu.
Zaświadczenie ukończenia katechizacji w szkole do której uczęszczali, ukończenie nauk przedmałżeńskich.
Miesiąc przed ślubem potrzebny jest dokument z urzędu stanu cywilnego- jeżeli ma to być „ślub konkordatowy”.
Narzeczeni w czasie przygotowania odbywają spowiedź św. generalną z całego życia- jeśli to możliwe po odbytych rekolekcjach lub dniach skupienia, a druga spowiedź przed samym ślubem.
Po spisaniu protokołu lub przed narzeczeni korzystają z katolickiej poradni przedmałżeńskiej.
Zwyczajowo sakrament udzielany jest w soboty w godzinach popołudniowych.