Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

We czwartek odbył się pogrzeb + Mieczysława Sitkiewicza z Tuszyn l. 96 Dobry Jezu…

Nabożeństwa Majowe po mszach św. odprawianych o godz. 18.00, we wtorek rano.

W majowe niedziele przed pierwszą mszą św. śpiewane są Godzinki NMP.

W liturgii:

w pt. NMP Wspomożycielki Wiernych

Intencje mszalne

Pon. (20.05) 18.00 + Bronisław Bucholc

18.30 + Wiktor, Felicja Baumgartowie, Wiktor Chruszczewski oraz zm. krewni i o błog…

Wt. (21.05) 07.30 + Halina Topolińska

Śr. (22.05) 18.00 + Aleksy Smerliński w r. śm. Krystyna, Leokadia, Wiktor, Stefan Iglińscy

18.30 w 60 ur. Andrzeja z podz. i prośbą o zdrowie

Czw. (23.05) 18.00 + Zbigniew Burek w dn. ur. i o błog…

18.30 + Małgorzata III r. śm. Ireneusz Wojciechowscy, Feliks Boniecki i zm. z ob. str.

19.30 MAŁE ŁĄKIE przy kaplicy NMP u p. Dmuchowskich

Pt. (24.05) 18.00 Złoty Jubileusz małżeński Marii i Stanisława z podz. i prośbą o dalszą opiekę Boga i NMP, o zdrowie, miłość i wzajemny szacunek w rodzinie

18.30 + Karolina i Józef Kołodziej i o błog…

19.30 LIPIENICA przy kaplicy NMP Fatimskiej

Sb.(25.05) 17.00 rodzice + Antonina w r. śm. i Leon Podgórscy

18.00 + Zenon Spichalski

Ndz. (26.05) 07.45 + rodzice Jadwiga Kniewel, Helena, Marian Wardzińscy i Wiesław Rydzkowski i o błog…

09.30 VII r. ślubu Janusza i Mileny z podz. i prośbą

11.15 + Ewa od mieszkańców Szewna w dn. ur.

Dziś po mszy o 11.15 spotkanie kandydatów do Bierzmowania.

Za ofiary majowej kolekty remontowo – inwestycyjnej Serdeczne Bóg Zapłać!

Przed kościołem wolontariuze rozprowadzają nowy numer Biuletynu Gminnego za wolne datki.

Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie zaprasza młodych ludzi, rozpoznających drogę powołania kapłańskiego, do rozpoczęcia studiów i formacji w seminarium pelplińskim, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 11 lipca 2019 roku na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminarium pelplińskiego. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.

Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty. Więcej informacji można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.

W najnowszym numerze dwutygodnika „Pielgrzym” przeczytać można m.in artykuł zatytułowany „Multimamy    –    mnożą    i    dzielą    miłość”. Jest to portret wielodzietnych mam, które często mimo ogromnego zmęczenia czują nieograniczoną radość, jaką daje im macierzyństwo.

O macierzyństwie czytamy też w rozmowie z socjolożką dr Elżbietą Korolczuk w wywiadzie  „Macierzyństwo bez fotoszopa”. Jakie jest dzisiaj i jak zmieniało się na przestrzeni lat?

  W tekście  „Bohaterowie    wolności    i    solidarności” znajdziecie historie ludzi, których wyrzucano    z pracy,    zastraszano,    aresztowano.    W    przededniu    30. rocznicy    upadku    komunizmu    należy    przypomnieć    tych,    którym    zawdzięczamy    Solidarność    i wolną    Polskę.

 

SŁOWO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED WYBORAMI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Drodzy Siostry i Bracia,

W niedzielę 26 maja br. we wszystkich państwach tworzących Unię Europejską odbędą się wybory do jej Parlamentu. Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej.

Polska należy do Unii od 2004 roku. Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej Ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to – jak często głosił to Papież – możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach.

Jeszcze na kilka lat przed wstąpieniem Polski do Unii, dnia 3 czerwca 1997 roku Jan Paweł II w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej mówił w Gnieźnie: „Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie «wspólnego domu» dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?”

Mając na uwadze to papieskie nauczanie, lepiej możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa w obecnym momencie naszej najnowszej historii. Dlatego bardzo zachęcamy Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem.

Modląc się do Boga – za wstawiennictwem świętych Patronów Europy i Polski – o dobrą przyszłość Europy, a także o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny, z serca Wam błogosławimy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Jasna Góra, 2 maja 2019 roku

Od dziś zapraszam do zakrystii i do kancelarii parafialnej w celu rezerwacji intencji mszalnych na rok 2020. Parafianie planujący ślub lub jubileusz niech podejdą niezwłocznie. Ostatnia sobota sierpnia to dzień Dożynek – nie planujemy ślubów ani jubileuszy. Ponieważ większość z nas chce mieć swoją mszę w sobotę, proponuję dwa razy w miesiącu właśnie w sobotę o 17.00 zbiorową mszę św. za zmarłych.

Nabożeństwa Majowe po mszach św. odprawianych o godz. 18.00, we wtorek rano.

W majowe niedziele przed pierwszą mszą św. śpiewane będą Godzinki NMP.

W liturgii:

w pon. 13 maj – NMP z Fatimy

we wt. św. Macieja Apostoła

w czw. św. Andrzeja Boboli prezbitera i męczennika – patrona Polski

Intencje mszalne –

Pon. (13.05) 18.00 + Waleria i Henryk Chyła i zm. z rodz.

19.00 ZALESIE KRÓLEWSKIE ( u p. Giersz) + zm. z rodz. Jan, Jolanta Giersz, Antoni i Bronisław Kamiński oraz w XVIII ur. Mateusza z podz. i prośbą

Więcej »

Intencja Żywego Różanca: Aby Kościół w Afryce poprzez zaangażowanie swoich członków był zaczynem jedności między narodami, a także znakiem nadziei dla tego kontynentu.

W tygodniu pogrzeby + Wojciech Tworowski w poniedziałek i + Melania Steltman z Zalesia Królewskiego l. 82 w sobotę. Dobry Jezu…

Rozpoczęliśmy miesiąc maj a wraz z nim Nabożeństwa Majowe po mszach św. odprawianych o godz. 18.00, we wtorek rano.

W majowe niedziele przed pierwszą mszą św. śpiewane będą Godzinki NMP.

W liturgii: Więcej »

Dziś przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszki na cele dobroczynne.

Za ofiary naszej kolekty remontowo – inwestycyjnej serdeczne Bóg Zapłać!

W liturgii:

w pon. św. Wojciecha bp. i męczennika głównego patrona Polski.

pogrzeb + Wojciech Tworowski o godz. 13.00. Dobry Jezu…

w środę rozpoczynamy miesiąc maj a wraz z nim Nabożeństwa Majowe po mszach św. odprawianych o godz. 18.00 – św. Józefa rzemieślnika

W majowe niedziele przed pierwszą mszą św. śpiewane będą Godzinki NMP.

Więcej »

1. Życzenia Wielkanocne:

Niech Zmartwychwstały Chrystus
oświeca drogi codziennego życia,
obdarza błogosławieństwem
i pomaga życie czynić szczęśliwym.
Zdrowych, pogodnych, Błogosławionych Świąt!!

2. W związku z Świętami Wielkanocnymi chciałbym złożyć podziękowania za pomoc w przygotowaniu dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego mieszkańcom przedstawicielom Tuszyn z panem sołtysem na czele, za kwiaty do Grobu Pańskiego, strażakom za wartę honorową, za wszystkie dary do kuchni plebańskiej. Dziękuję dzieciom, które zbierały ofiary do skarbonek Caritas. W duchu jałmużny postnej jest to ich dar dla Caritas na szczytny cel zawarty w haśle Junior dla Seniora. Przy okazji największego Święta w roku chcę ogromnie podziękować wszystkim za ofiarność podczas kolekt inwestycyjnych. Panom kolektantom, p. organistce, Służbie liturgicznej za wielkie zaangażowanie w przygotowaniu poszczególnych dni Triduum.

Więcej »